Juuste poorsus on üks neist mõistetest, mida võib-olla oled kuulnud, kuid pole päris kindel, mida see tähendab või kuidas see sinu juuste tervist ja välimust mõjutab? Tegelikult sõltub just poorsusest, kuidas su juuksed reageerivad niiskusele, hooldustoodetele, värvimisele ja isegi ilmastikule…
MIS ON JUUSTE POORSUS?
Lühidalt öeldes, on juuste poorsus nende võime omastada ja säilitada niiskust. See on sinu juuste DNA, mis teeb su juuksed ainulaadseks ja eriliseks.
Kujuta ette, et su juuksed on nagu käsnad. Mõned käsnad on väga janused ja imevad endasse palju vett, kui teised lükkavad seda hoopis eemale.
Sama lugu on ka juustega! Mõned juuksed on väga “janused” ja vajavad palju niiskust, teised ei taha aga niiskust või hooldustooteid eriti üldse endasse imada. Põhjuseks ongi juuste poorsus.
Tehniliselt sõltub juuste poorsus sellest, kui avatud või suletud on sinu juuksekarva kutiikulid (lngl.k. cuticle) ehk sinu juuksekarva kõige välimist osa katvad juuksesoomused.
Loe juuksekarva kohta ja vaata juuksekarva ehitust siit: “Juuksekarva osad”
Poorsus jaguneb kolme kategooriasse: kõrge, keskmine ja madal.
Kõrge poorsusega juuksed imavad niiskust kiiresti, kuid kaotavad seda sama kiirelt.
Keskmise poorsusega juuksed imavad niiskust stabiilselt ja hoiavad seda hästi.
Madala poorsusega juuksed imavad niiskust väga aeglaselt, kuid samas hoiavad seda väga hästi
MIS MÄÄRAB JUUSTE POORSUSE?
Sinu juuksetüüp, poorsus, võime niiskust omastada ja hoida, on suuresti geneetiline.
Näiteks on lokkis juuksed enamasti juba looduse poolt ette määratud kõrgema poorsusega kui sirged juuksed, ja mida tugevam lokk, seda kõrgem on üldjuhul ka nende poorsus.
Siiski tuleb arvestada, et poorsus ei ole üks ja lõplik elu lõpuni, vaid see muutub iga kord, kui juuste struktuur muutub – teisisõnu, kui juus saab kahjustada.
Mida rohkem on su juuksed kahjustatud, seda tõstetumad ja harali on sinu juuksekarva katvad soomused ning seda suurem ka nende poorsus.
Juuste poorsust võivad suurendada sagedane kuumtöötlus, sh. föönitamine, sirgendamine, liigne pesemine, pleegitamine, värvimine või karmide toodete kasutamine. Samuti liigne päikese käes viibimine.
Kuigi sa ei saa muuta oma juuste loomulikku poorsust, saad sa seda parandada õige hoolduse ja toodetega.
KUIDAS TEHA KINDLAKS OMA JUUSTE POORSUSE TÜÜP
Lihtsaim viis selleks on ujumiskatse. Täida klaas veega ja lase mõned juuksekarvad vette ja jälgi, mida juuksekarv teeb:
- Kui juuksekarv jääb pinnale, on poorsus madal.
- Kui juuksekarv vajub aeglaselt ja jääb ulpima, on tegemist keskmise poorsusega.
- Kui juuksekarv vajub kiiresti põhja, näitab see, et on tegu kõrge poorsusega
Veetest juuste poorsuse määramiseks
MIKS ON VAJA TEADA OMA JUUSTE POORSUSE TÜÜPI?
Poorsus mõjutab otseselt seda, kui palju vajavad sinu juuksed niiskust, millise konsistentsiga maske, palsameid juuksegeele või vahtusid kasutada. Aga ka seda millisel temperatuuril veega pesta või loputada pead ja isegi, kuidas juukseid kuivatada.
Poorsus mängib rolli ka juuste värvimise ja keemilise töötlemise puhul.
Näiteks, kuna madala poorsusega juuksed ei ima tooteid ega värvi hästi, võib värv jääda ebaühtlaselt.
Kui sul on madala poorsusega juuksed ja unistad radikaalsest värvimuutusest, siis ole valmis, et see võib võtta rohkem aega ja vaeva. Kõrge poorsusega juustelt aga kipub värv kiiremini maha kuluma ja selle püsimiseks vajavad nad ohtralt niisutust ning proteiini
Nüüd, kui sa tead, milline poorsuse tüüp sul on, saad lõpuks ometi hakata oma juuste eest hoolitsema nii, nagu nad seda päriselt vajavad.
MIS ON KÕRGE POORSUSEGA JUUKSED?
Kas oled tundnud, et ükskõik, kui palju niiskust sa ka oma juustele annad, luristavad need kõik endasse ja on ikka veel janused? Kui jah, siis suure tõenäosusega on sul kõrge poorsusega juuksed.
See on tavaliselt kõige rohkem kahjustatud juuksetüüp.
Juuksekarva välist kihti katvad soomused on väga avatud või kahjustatud ja seda tüüpi juuksed janunevad ühtemoodi nii niisutuse kui ka struktuuri parandava proteiini järele.
Sisuliselt on väga kõrge poorsusega juukseid võimatu üle niisutada, sest sama palju ja kiiresti, kui nad niiskust endasse tõmbavad, nad seda ka kaotavad.
KUIDAS HOOLDADA KÕRGE POORSUSEGA JUUKSEID
Kahjustatud ja kõrge poorsusega juuste valgusidemete ümberstruktureerimiseks pead neid regulaarselt toetama proteiini sisaldavate toodetega.
Proteiin aitab taastada juuste struktuuri, tugevdada ja parandada neid seestpoolt, vähendades murdumist ja aidates kaitsta juukseid ka tulevaste kahjustuste eest.
Lisaks on kõrge poorsusega juuste hooldamisel oluline poputada neid ohtralt niisutades. Tasub haarata tõhusamate ja toekamate toodete järele, mis aitavad niiskusel juustesse lukustuda.
Sinu suurimad sõbrad on kõikvõimalikud lokikreemid, maskid ja tõhusalt niisutavad õlid. Tasub kasutada toekamaid tooteid, mis takistavad niiskuse juuksekarvast lahkumist.
Kuna need juuksed võivad olla tugevalt kahjustatud, võib kuumtöötlus neile halvasti mõjuda. Seega, väldi kuumust – vähenda fööni, sirgendaja või lokitangide kasutamist.
Juuksehoolduse nipid kõrge poorsusega juustele
- Loputa juukseid külma veega, et sulgeda juukseplaadid ja aidata niiskust säilitada
- Peale pesu vajavad sinu juuksed kindlasti rohkem, kui ühte toodet
- Ära koonerda! Rohkem on peaaegu alati parem
- Kasuta rikkalikumalt niisutavaid tooteid. Palsami asemel mask, vedeliku asemel kreem jne
- On üsna tõenäoline, et lisaks niisutusele vajavad sinu juuksed ka proteiini
- Juuksehooldus lõpeta ALATI niiskust juuksekarva lukustava juukseõliga
- Väldi juuste kuumtöötlemist sh. föönitamist
Keri alla, et vaadata sobivaid tooteid kõrge poorsusega juustele
MIS ON KESKMISE POORSUSEGA JUUKSED
Kui sa oled selles kategoorias, siis õnnitleme! Seda tüüpi poorsusega juustel on juuksesoomused poolenisti avatud, mis tähendab, et su juuksed on justkui kuldne kesktee mis võimaldab niiskusel kergesti imenduda ja sinu juuksed suudavad seda ka mõõdukalt säilitada
Siiski ei tähenda see nüüd, et võid juuksehoolduse unustada või nendega hooletult ümber käia.
Vajad tasakaalustatud niisutust ja kaitset kuumuse, UV-kiirguse ja keemiliste kahjustuste eest
KUIDAS HOOLDADA KESKMISE POORSUSEGA JUUKSEID
Ka keskmise poorsusega juuksed vajavad läbi mõeldud hooldust.
Niisutavad tooted on head, kuid oluline on mitte liialdada, et vältida juuste ülekoormamist.
Kuna keskmise poorsusega juuksed on valguvajaduse suhtes paindlikumad, siis võid katsetada nii proteiinivabade kui ka proteiini sisaldavate toodetega või teha vajadusel proteiinikuure. Oluline on leida sinu jaoks parim proteiini ja niisutuse tasakaal
Loe blogipostitust, kuidas aru saada, kas sinu juuksed vajavad rohkem niiskust või proteiini: Proteiin versus niisutus! Kuidas loomulike lokkide puhul aru saada, kumba sinu juuksed vajavad?
Hooldusnõuanded keskmise poorsusega juustele:
- Võimalusel kasuta igapäevaselt kergemaid tooteid
- Tee tõhusalt niisutavaid või toitvaid hooldusi vastavalt vajadusele või kuurina
- Katseta mitme astmelise hooldusrutiiniga, kuid kasuta selleks pigem kergemaid tooteid
- Katseta erinevate valgurikaste toodetega, et leida oma ideaalne valgu-niiskuse tasakaal
- Ole valmis oma juuksehoolduse riitini vastavalt vajadusele muutma
Keri alla, et vaadata sobivaid tooteid keskmise poorsusega juustele
MIS ON MADALA POORSUSEGA JUUKSED
Madala poorsusega juuste puhul on juukseplaadid tihedalt kokku surutud ja suletud, mistõttu need ei ima niiskust ega tooteid väga kergesti.
See tähendab, et väga lihtne on hooldusvahenditega üle doseerida ja juukse pinnale kuhjudes võivad need juuksed raskeks muuta.
Selle vältimiseks tasub valida võimalikult kergemaid tooteid.
Hea uudis on, et kuna madala poorsusega juuksed suudavad väga hästi niiskust säilitada, pääsevad nad tavaliselt teisi poorsuse tüüpe kimbutavast kuivusest ja kahust ning Juuksed näevad ka ilma eriliselt hooldamata välja ilusad, siledad ja läikivad.
KUIDAS HOOLDADA MADALA POORSUSEGA JUUKSEID
Madala poorsusega juuste puhul on võti kergus. Kasuta kergemaid tooteid, nagu niisutavad spreid, ja väldi raskemaid ning proteiinirikkaid tooteid ja õlisid, mis võiksid juuksed raskeks muuta.
Erinevalt teistest juuksetüüpidest võib kuumus olla sinu sõber, sest soojus aitab avada juukse “uksed”, avades juuksepoore ja aidates niiskusel imenduda
Juuksehoolduse nipid madala poorsusega juustele
- Kasuta kergemaid tooteid, mis ei koorma juukseid
- Kasuta soojust, et niiskus paremini imenduks
- Proovi sooja veega loputamist või kasuta madalal temperatuuril fööni
- Vähem on parem – väldi toodete kogunemist juuste pinnale
- Juuste korralik niisutamine võtab palju aega, aga samuti kuivatamine
- Eelista proteiinivabasid tooteid, kuna see juuksetüüp on terve ja ei vaja palju parandamist