Proteiin versus niisutus! Kuidas loomulike lokkide puhul aru saada, kumba sinu juuksed vajavad?

 

Kaunid ja vetruvad lokid on paljude naiste unistus. Kuid kahjuks ei ole täiuslike lokkide saavutamiseks vajalik hooldus üldsegi mitte lihtne ja vajab tihtipeale pikka ja põhjalikku katsetamist. Üks oluline tegur selleks, on juuste vajadus proteiini ja niisutuse järele. Kas nad vajavad rohkem proteiini, et tugevdada juuksestruktuuri, või rohkem niisutust, et vältida kuivust ja katkemist? Kuidas teha vahet, kumba sinu juuksed tegelikult vajavad ja kuidas mitte üle doseerida? Vaatame lähemalt…

Proteiin: Mis see on ja miks on see oluline?

Juuksed koosnevad 91% proteiinist. See on juuste peamine ehitusmaterjal, mis annab neile tugevuse ja struktuuri. Kui tunned, et su juuksed on muutunud hapraks, rabedaks ja elujõuetuks ning raskesti käsitletavaks, võib see viidata proteiinipuudusele.

Lõhenenud juukseotsad, kuivus ja isegi juuste väljalangemine võivad samuti olla märk sellest, et su juuksed vajavad rohkem proteiini. Kahjustatud, keemiliselt töödeldud või kuumtöödeldud juuste puhul võib samuti just proteiin olla see, mida su juuksed taastumiseks vajavad.

On oluline meeles pidada, et juuste proteiinivajadus võib varieeruda ka sõltuvalt aastaajast ja elustiilist. Näiteks talvel võivad juuksed olla kuivemad ja hapramad ning vajavad seetõttu rohkem proteiini. Samuti võib intensiivne treening või stressirohke periood suurendada juuste proteiinivajadust.

Milleks on vaja juukseid niisutada ja miks on see oluline?

Loomulikud lokid on juba oma olemuselt üldjuhul õrnemad ja kuivemad, kui sirged juuksed, sest looduslikud õlid, mida peanahk toodab, ei jõua nii lihtsalt juuste otsteni. Samuti võib loomuliku lokiga juuksekarv olla poorsem ning seetõttu kaotada kergemini niiskust. Niisutus ei tähenda seega ainult juuste veega märjaks tegemist, vaid ka juuksekarvas niiskuse säilitamist.

Niisutus on eriti oluline, kui kuumtöötled oma juukseid, elad kuivas kliimas, kasutad sageli juukseid kuivatavaid tooteid või pesed pead näiteks sulfaate sisalda šampooniga

Niisutuse vajadusele võivad viidata ka kuiv ja sügelev peanahk ja kõõm. Samuti, kui juuksed tunduvad kuivad, karedad elutud, tuhmid, kahused või on elektrit täis  – tõenäoliselt on aeg mõelda just nimelt juustele lisaniisutuse pakkumisele.

Miks on üldse vaja teha vahet niisutuse ja proteiini vahel?

Selge on see, et lokkis juuksed vajavad mõlemat nii proteiini kui ka niisutust. Kõige olulisem on leida nende kahe vahel parim tasakaal.

Kui proteiini on vähe, võivad nad muutuda nõrgaks ja hapraks. Kui proteiini on liiga palju, võib see muuta juuksed kõvaks ja traaditaoliseks.

Niisutus aitab hoida juukseid tervete ja elastsetena. Liiga palju niisutust võib aga muuta need kiirelt rasuseks, liiga raskeks või pehmeks. Pudrused ja takused juuksed võib olla selge märk sellest, et juuksed on üle niisutatud.

Kuidas siis eristada, kumba minu juuksed vajavad?  

Mõistmine, kas su lokkis juuksed vajavad proteiini või niisutust, võib olla pikk protsess, kuid õppides tundma oma juuste vajadusi, muutub nende eest hoolitsemine palju lihtsamaks ning tulemused on silmnähtavad.

Õnneks on mõned selged märgid ja testid, mis aitavad sul aru saada, mida su juuksed hetkel kõige rohkem vajavad.

Katsu käega

Kui juuksed on rabedad, karedad ja tunduvad kui “õled”: Need on tavaliselt märgid, et juuksed vajavad niisutust.

Kui juuksed on venivad, liiga pehmed või neil puudub kuju: Need võivad olla märgid, et juuksed vajavad rohkem proteiini.

Venitustest

Üks levinumaid viise on teha venitustest ehk võtta üks juuksekarv ja seda õrnalt venitada.

  • Kui juuksekarv venib ja läheb tagasi algasendisse: Su juuksed on tasakaalus ehk niisutus ja proteiin on paigas.
  • Kui juuksekarv venib, kuid ei lähe tagasi algasendisse või katkeb: Juustes on liiga palju niiskust ja vaja oleks rohkem proteiini.
  • Kui juuksekarv katkeb kohe, ilma venimata: Juustes on liiga palju proteiini ja nad vajavad niisutust.

Katse ja eksituse meetod

Kasuta erinevaid tooteid, mis on rikastatud proteiinide või niisutavate koostisosadega, ja jälgi, kuidas su juuksed reageerivad.

Kui märkad, et juuksed muutuvad kuivemaks või hapramaks peale proteiinirikka toote kasutamist, võib see olla märk sellest, et neil on hetkel rohkem vaja niisutust.

Samas, kui juuksed muutuvad rasvaseks või tuhmiks peale niisutava toote kasutamist, võib see olla märk sellest, et neil on hetkel rohkem vaja proteiini.

Oluline on leida tasakaal ning katsetada erinevate toodete ja meetoditega, et leida just sinu juustele sobivaimad lahendused.

 

Proteiin versus niisutus loomulikult lokkis juustes. Fotod: Lokijuuksur Odett Korela

Kuidas taastada juustes tasakaal niiskuse ja proteiini vahel?

Üks viis, kuidas saad seda teha, on teha regulaarselt proteiini- ja niisutuskuure. Seda võib teha kasutades spetsiaalselt proteiinirikkaid või niisutavaid šampoone, palsameid või maske.

Lisaks on olemas ka spetsiaalsed proteiini- ja niisutustooted, mis on mõeldud sügavamaks hoolduseks. Oluline on meeles pidada, et juuksetoodete valik sõltub ka sinu individuaalsetest vajadustest ja eelistustest.

Kui sul on näiteks õhukesed juuksed, võid eelistada kergemaid proteiini- ja niisutustooteid, et mitte juukseid raskeks muuta. Samuti võid konsulteerida juuksuriga, kes oskab sulle soovitada just sinu juuksetüübile sobivaid tooteid.

Nagu näha, on proteiini ja niisutuse tasakaalu leidmine pidev protsess, mis nõuab kannatlikkust, teadlikkust ja õigeid tooteid. Aga kui tasakaal on leitud, on tulemuseks kaunid, terved ja elujõulised juuksed. Ära karda katsetada erinevaid tooteid ja meetodeid, et leida parim lahendus just oma juustele.

 

 

Lisa juustesse proteiini nende toodetega

Lisa juustesse niisutust nende proteiinivabade niisutajatega

Lisa kommentaar

Jätkates Lokitari veebilehe kasutamist nõustute küpsiste kasutamisega.