Proteiin või niisutus? Kuidas loomulike lokkide puhul aru saada, kumba sinu juuksed vajavad?

 

Kaunid ja vetruvad lokid on paljude naiste unistus. Kahjuks ei ole täiuslike lokkide saavutamine üldsegi mitte lihtne ja vajab tihtipeale pikka ja põhjalikku katsetamist. Üks oluline tegur selleks, on mõista oma juuste vajadust proteiini või niisutuse järele. Kas nad vajavad rohkem proteiini, et tugevdada juuksestruktuuri, või rohkem niisutust, et vältida kuivust ja katkemist? Kuidas teha vahet, kumba sinu juuksed tegelikult vajavad ja kuidas mitte üle doseerida? Vaatame lähemalt…

Milleks mulle proteiin?

Juuksed koosnevad 91% proteiinist. See on juuste peamine ehitusmaterjal, mis annab neile tugevuse ja struktuuri. Kui tunned, et su juuksed on muutunud hapraks, rabedaks või elujõuetuks, lokid vajuvad välja või ei hoia enam hästi oma kuju, võib see viidata proteiinipuudusele.

Kahjustatud, keemiliselt töödeldud või kuumtöödeldud juuste puhul aitab juuksekarva taastada eelkõige just proteiin. Lõhenenud juukseotsad, kuivus ja isegi juuste väljalangemine võivad samuti olla märk sellest, et su juuksed vajavad rohkem proteiini.

Arvesta, et juuste proteiinivajadus võib varieeruda sõltuvalt aastaajast ja elustiilist. Näiteks talvel võivad juuksed olla kuivemad ja hapramad ning vajavad seetõttu rohkem proteiini. Samuti võib intensiivne treening või stressirohke periood suurendada juuste proteiinivajadust.

Milleks mulle niisutus?

Loomulikud lokid on juba oma olemuselt üldjuhul õrnemad ja kuivemad, kui sirged juuksed, sest looduslikud õlid, mida peanahk toodab, ei jõua nii lihtsalt juuste otsteni. Samuti võib loomuliku lokiga juuksekarv olla poorsem ning seetõttu kaotada kergemini niiskust. Niisutus ei tähenda seega ainult juuste veega märjaks tegemist, vaid ka juuksekarvas niiskuse säilitamist ja lukustamist.

Loe juuste poorsuse kohta lähemalt “KÕIK, MIDA PEAD TEADMA JUUSTE POORSUSEST

Niisutus on eriti oluline, kui sul on kõrge poorsusega juuksed, sa kuumtöötled neid, elad kuivas kliimas või kasutad Curly Girl meetodile mitte vastavaid tooteid. Näiteks pestes pead sulfaate sisalda šampooniga

Kuiv ja sügelev peanahk, kuivad, karedad, elutud, tuhmid või elektrit täis juuksed – tõenäoliselt janunevad sinu juuksed niisutuse järele! 

Leia tasakaal niisutuse ja proteiini vahel!

Selge on see, et lokkis juuksed vajavad mõlemat –  nii proteiini kui ka niisutust. Kõige olulisem on leida nende kahe vahel parim tasakaal.

Kui proteiini on vähe, võivad nad muutuda nõrgaks ja hapraks. Kui proteiini on liiga palju, võib see muuta juuksed kõvaks ja traaditaoliseks.

Niisutus aitab hoida juukseid tervete ja elastsetena.

Liiga palju niisutust võib aga muuta need kiirelt rasuseks, liiga raskeks või pehmeks. Pudrused ja takused juuksed võib olla selge märk sellest, et juuksed on üle niisutatud.

Tee selgeks, kumba sinu juuksed vajavad 

Sinu peamine eesmärk on leida nende kahe vahel just sinu juustele sobivaim tasakaal. Mõistmine, et kas su lokkis juuksed vajavad praegu rohkem proteiini või hoopis niisutust, võib olla pikk protsess. Samuti võib see tasakaal ajas muutuda, mõnikord isegi iga paari pesu tagant.

Tasub siiski olla kannatlik, sest õppides tundma oma juuste vajadusi, muutub nende eest hoolitsemine palju lihtsamaks ning tulemused on silmnähtavad.

Õnneks on mõned nipid ja testid, mis aitavad sul aru saada, mida su juuksed hetkel kõige rohkem vajavad.

Katsu käega

Kui juuksed on rabedad, karedad ja tunduvad kui “kuivad õled“: Need on tavaliselt märgid, et juuksed vajavad niisutust.

Kui juuksed on liiga pehmed, venivad või lokk ei hoia hästi oma kuju:  Need võivad olla märgid, et juuksed vajavad rohkem proteiini.

Venitustest

Üks levinumaid viise on teha venitustest ehk võtta üks juuksekarv ja seda õrnalt venitada.

  • Kui juuksekarv venib ja läheb tagasi algasendisse: Su juuksed on tasakaalus ehk niisutus ja proteiin on paigas.
  • Kui juuksekarv venib, kuid ei lähe tagasi algasendisse või katkeb: Juustes on liiga palju niiskust ja vaja oleks rohkem proteiini.
  • Kui juuksekarv katkeb kohe, ilma venimata: Juustes on liiga palju proteiini ja nad vajavad niisutust.

Katse ja eksituse meetod

Kasuta erinevaid tooteid, mis on rikastatud proteiinide või niisutavate koostisosadega, ja jälgi, kuidas su juuksed reageerivad.

Kui peale proteiinirikka toote kasutamist muutuvad juuksed traaditaoliseks, kuivaks või hapramaks – nad vajavad ilmselt hetkel rohkem vaja niisutust.

Kui peale niisutava toote kasutamist muutuvad juuksed kiirelt rasvaseks, tuhmiks või lokid  ei hoia enam  – nad vajavad ilmselt rohkem proteiini.

Oluline on leida tasakaal ning katsetada erinevate toodete ja meetoditega, et leida just sinu juustele sobivaimad lahendused.

 

Proteiin versus niisutus loomulikult lokkis juustes. Fotod: Lokijuuksur Odett Korela

Kuidas taastada tasakaal niiskuse ja proteiini vahel?

  • Tee regulaarselt proteiini- ja niisutuskuure. Kasuta spetsiaalselt proteiinirikkaid või niisutavaid šampoone, palsameid või maske.
  • Hangi endale spetsiaalsed proteiini- ja/või niisutustooted, mis on mõeldud sügavamaks hoolduseks. Arvesta ka oma lokitüübi vajadustega ja juuste poorsusega.
  • Õhukeste juuste puhul eelista kergemaid proteiini- ja niisutustooteid, et mitte juukseid raskeks muuta.
  • Paksemate ja poorsemate juuste puhul hoolitse kindlasti selle eest, et niiskust juuksekarva sisse võimalikult tõhusalt lukustada
  • Vajadusel pea nõu  oma lokijuuksuriga, kes oskab sulle soovitada just sinu juuksetüübile sobivaid tooteid.

Proteiini ja niisutuse tasakaalu leidmine on pidev protsess, mis nõuab kannatlikkust, teadlikkust ja õigeid tooteid.

Kui tasakaal on leitud, on tulemuseks kaunid, terved ja elujõulised juuksed. Ära karda katsetada erinevaid tooteid ja meetodeid, et leida parim lahendus just sinu juuste jaoks.

 

 

Lisa juustesse proteiini nende toodetega

11.50 33.90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
13.90 24.90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Lisa juustesse niisutust nende proteiinivabade niisutajatega

8.50 17.90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Jätkates Lokitari veebilehe kasutamist nõustute küpsiste kasutamisega.