Rosmariiniõli – kas tõesti looduslik imerohi, mis paneb juuksed kasvama?

Otsides looduslikke lahendusi oma tervise ja ilu parandamiseks, oled kindlasti märganud, kuidas rosmariiniõli on viimasel ajal juuste kasvu teemal kõikjal kõneaineks? TikToki platvormil on see muutunud tõeliseks hitiks, jõudes juba peaaegu miljardi inimeseni. Kuid kas nendel väidetel on ka teaduslik alus või peaks rosmariin jäämagi vaid toidu maitsestamiseks? Uurime järele

Kas tõesti vabalt igas supermarketis saadaolev maitsetaim on salarelv, mis paneb juuksed kasvama?

Eelkõige maitsetaimena tuntud rosmariinis peitubki tõesti palju enamat, kui üldjuhul teatakse. Sellel Vahemeremaadest pärit taimel on ka sügav ajalooline ja meditsiiniline taust. Inimesed on sajandeid kasutanud rosmariini lisaks toidu valmistamisele ka selle tervendavate omaduste tõttu.

Rosmariiniõli koostis ja toime

Rosmariiniõli on täis antioksüdante, põletikuvastaseid ja antimikroobseid omadusi. Need antioksüdandid võivad aidata võidelda oksüdatiivse stressiga, mis nõrgestades juuksefolliikuleid, ongi sageli üks peamistest juuste väljalangemise põhjustajatest. Lihtsamalt öeldes, kui meie keha ja juuksed puutuvad kokku saasteainete ja muude kahjulike teguritega, võivad nad kahjustuda. Antioksüdandid aitavad neid kahjustusi parandada ja kaitsta.

Rääkides rosmariini võimest juuste väljalangemist ära hoida, viidatakse tihti Vahemere kultuuridele, kus on rosmariini juukseloputusveele lisatud juuksekasvu soodustamiseks juba sadu aastaid.

Teaduslik tõestus

Kuigi sotsiaalmeediast võib leida palju erinevaid arvustusi, mis kiidavad rosmariiniõli efektiivsust alopeetsia ja sünnitusjärgse juuste väljalangemise korral, sooviks siiski teada, et kas on tehtud ka tõsiseltvõetavaid teaduslikke uuringuid, mis ka faktiliselt neid väiteid toetaksid ja kinnitaksid, et tegemist pole lihtsalt järjekordse moeröögatusega?

Teaduslikke uuringuid on tõepoolest tehtud mitmeid ja need viitavad, et rosmariiniõli tõepoolest võibki soodustada juuste kasvu ja kaitsta neid väljalangemise eest, eriti seoses meeste või naiste kiilaspäisusega. On leitud, et see võib isegi olla tõhus alopeetsia korral. Veelgi enam, see on üsna ohutu, kui seda õigesti kasutada ja põhjustab väga vähe kõrvaltoimeid.

Näiteks leiti Skinmed  2015. aasta uuringuga, et rosmariiniõli oli sama efektiivne kui minoksidiil (tuntud ka kui Rogaine®) juuste taaskasvu soodustamisel. Uuring keskendus inimestele, kes kannatasid androgeense alopeetsia all (meeste või naiste kiilaspäisus). Rosmariiniõli kasutamine minoksidiili asemel põhjustas ka vähem sügeleva peanaha probleeme kolme ja kuue kuu kontrollides. See uuring tugines  2013. ja 2010. aasta leidudele, mis vihjasid rosmariini potentsiaalile juuste väljalangemise vastu võitlemisel.

Rosmariiniõli mõju juustele

Rosmariiniõli efektiivsus juuste kasvu soodustamisel tuleneb suuresti keemilisest ühendist nimega karnosiinhape. See on tugev põletikuvastase toimega antioksüdant, mille puhul on leitud, et see võib muuhulgas aidata taastada kehas ka kahjustatud närve ja kudesid. Peanahale masseerides aitab see luua keskkonna, kus juuksed saavadki taas „õitseda“.

On leitud, et karnosiinhappel on laiem toime olulise põletikumehhanismi pärssimisel, mis on aktiivne nii raske Covid-19 kui ka muude haiguste, sealhulgas Alzheimeri tõve korra. (Viide: Postimees )

Lisaks juuste kasvu soodustamisele omistatakse rosmariiniõlile ka muid eeliseid. Näiteks leitakse, et rosmariiniõli põletikuvastased omadused võivad aidata leevendada ärritunud peanahka, kõõma ja sügelust, Usutakse, et rosmariin aitab ennetada ka enneaegset hallinemist, kuid selle kohta ei ole tehtud piisavalt teaduslikke uuringuid, et seda täie kindlusega kinnitada.

Rosmariiniõli kasutamine

Internetis leidub igasuguseid rosmariiniõli tegemise ja kasutamise retsepte, alates kodustest ürtide ja õli infusioonidest kuni juuksehooldustoodete rikastamiseni eeterliku õli tilkadega. Parim viis selle oma juuksehooldusrutiini lisamiseks on siiski kanda lahjendatud rosmariiniõli otse peanahale, keskendudes juuksejuurtele või kiilaslaikudele ja masseerida hoolikalt

Rosmariiniõli peanahale masseerides tasub haarata ka massaažiharja järele, et veelgi tõhusamalt turgutada peanaha vereringet ja aidata kaasa juuksefolliikulite veelgi paremale hapnikuga varustamisele.

Kui juuksefolliikulite verevarustus on häiritud, võib see lühendada juuste kasvutsükli kasvufaasi ja põhjustada aja jooksul juuste kiiremat väljalangemist Masseerimine on kasulik ka juuste üldisele tervisele

Kasutades rosmariini eeterliku õli versiooni, on oluline teada, et seda tuleb enne pealekandmist lahjendada. Eeterlik õli on väga kontsentreeritud ja selle otse peanahale kandmine võib põhjustada nahaärritust või tundlikkust. Selle vältimiseks on oluline lahjendada seda kandjaõliga – leebema, neutraalse õliga nagu kookosõli, mandliõli, jojobaõli vms.

Kas juuksetüüp mõjutab rosmariiniõli toimet?

Rosmariiniõli sobib igat tüüpi juustele, kuna selle kasulikkus on suunatud juuksefolliikulitele, mitte juuste otstele. See on ohutu ka värvitud juustele. Siiski on leitud, et paksemad ja karmimad juuksed võivad seda paremini taluda, samas kui peenemate ja õhemate juuste puhul võib see muuta juukseid rasvaseks või raskeks. Seega võib igaüks rosmariiniõli kasutada, kuid selle kasutamise sagedust tuleks kohandada oma juuksetüübi järgi.

Kas võib rosmariiniõli ööseks pähe jätta?

Jah, võid poputada oma juukseid magamise ajal, kuid on väga oluline, et pähe jäetav rosmariinõli on lahjendatud kujul või spetsiaalselt selleks otstarbeks loodud. Mitte kunagi ära jäta pähe kontsentreeritud vormis eeterlikku õli, sest see võib sinu peanahka ärritada. Õlile heaks alternatiiviks võib olla ka rosmariinivesi.

Millal tasub oodata esimesi tulemusi?

Rosmariiniõli kasutamisel juuste kasvu soodustamiseks tuleb olla kannatlik. Kuigi selle efektiivsust on uuringutega tõestatud, võib tulemuste nägemiseks kuluda kuni kuus kuud. See ei muuda juukseid üleöö Rapunzel-pikkuseks, vaid nõuab järjekindlust ja aega. Kasuta minimaalselt 1 kuni 2 korda nädalas ning pea meeles, et vähem on parem. Peanahale masseerimiseks piisab juba paarist või kuni maksimaalselt 5 tilgast.

Millist rosmariiniõli valida?

Valikut on palju, kuid kõik pole siiski loodud võrdselt. Kasulike ühendite kontsentratsioon võib suuresti varieeruda. Kaaludes rosmariiniõli lisamist oma juuksehooldusrutiini, on oluline valida toode, kus on selgelt välja toodud õli kontsentratsioon ja tasub olla kindel, et see on pärit usaldusväärsest allikast.

Kui otsid kvaliteetset toodet, võid kaaluda Lokitari valikus Sumilayi Sweet Rosemary Balancing Scalp Oil 50ml  milles on rosmariiniõlile kaaslaseks valitud lisaks veel neemi- ja teepuuõli, et veelgi rahustada ja leevendada sügelevat ja ärritunud peanahka.

Kui kardad, et õli võib jääda sulle liiga raskeks, siis proovi Pretty Curly Girl Protein Rosemary Hydrosol – rosmariini juuksevesi proteiiniga

Parimate tulemuste saavutamiseks ja toodete tõhusamaks toimimiseks kasuta kindlasti  ka massaaziharja. Näiteks Sumilayi peanaha massaaziharja

Jätkates Lokitari veebilehe kasutamist nõustute küpsiste kasutamisega.