Kuidas taastada kahjustunud lokke?

Kas su lokid on kuivad, kahused ja elutud? Kahjustunud lokkide taastamine võib tunduda keeruline, kuid õigete hooldusvõtetega on võimalik juuksed taas elujõuliseks muuta. Lokkis juuksed on juba loomupäraselt kuivemad ja seetõttu eriti tundlikud kahjustuste tekkimisele. Õnneks saab õige lähenemisega lokid taas ellu äratada! Siit leiad praktilised sammud, kuidas taastada oma lokkide loomulik ilu ja tervis.

Miks juuksed kahjustuvad?

Lokkis juuksed on oma olemuselt kuivemad ja hapramad kui sirged juuksed, mistõttu on kahjustunud lokkide taastamine sageli keerulisem ja nõuab erihoolt. Seda seetõttu, et lokkide spiraalne kuju takistab looduslikel õlidel mööda juuksekarva liikuda, jättes lokid sageli ilma piisava niisutuseta ja seega ka kahjustustele vastuvõtlikumaks.

Juuksekarv koosneb kolmest kihist: soomuskiht, koor ja südamik.

Soomuskiht (ingl. k. cuticle) on juuste välimine kiht, mis koosneb väikestest kattuvatest soomustest. Kui see kiht on terve ja soomused suletud, jäävad juuksed siledaks, läikivaks ja niisutatuks. Kahjuks võivad mehhaanilised kahjustused, keemiline töötlemine, liigne kuumus, keskkonnamõjud (päike, tuul, saaste, kloorivesi) selle soomuskihi lahti lüüa. Kui soomuskiht avaneb, pääseb niiskus juustest välja ja juuksed muutuvad kuivaks, hapraks ja rabedaks.

Koor (ingl. k. cortex) on juuste sisemine kiht, mis annab neile tugevuse, elastsuse ja värvi, kuna siin asuvad proteiinid (keratiin) ja pigmendid. Kui soomuskiht saab kahjustada, on koor kaitseta ja juuste sees olevad proteiini ehk disulfiidsidemed, mis hoiavad juukse struktuuri koos, hakkavad lagunema. Selle tõttu muutuvad juuksed nõrgaks ja kaotavad oma elastsuse.

Südamik (ingl. k. medulla) on juukse keskel, kuid see ei mõjuta oluliselt juuste tervist või tugevust.

Kuidas alustada kahjustunud lokkide taastamist?

Kahjustunud juuste taastamiseks ei ole ühte ja ainust lahendust – oluline on leida õige tasakaal ja varuda piisavalt kannatust ning aega.

Kui su juuksed on kuivemad, vajavad nad rohkem niisutust. Kui need tunduvad nõrgad ja rabedad, võib lahenduseks olla proteiin või juuksesidemete taastajate kasutamine. Alusta järk-järgult ja jälgi, kuidas su juuksed reageerivad.

Õige lähenemisega saad oma lokid taas elujõuliseks muuta, kuid ootused peaksid jääma siiski realistlikuks. Näiteks ei ole võimalik parandada juba lõhenenud juukseotsi ja need tuleb edasise kahjustuse levimiseks maha lõigata. Ladvaravi tooted suudavad küll ajutiselt soomuskihi sulgeda, kuid need ei taasta juuksekarva terviklikkust.

Siin on samm-sammult juhis, kuidas oma juukseid taastada.

1. Vali õige pesurutiin

Kuivad ja kahjustatud juuksed vajavad õrna hooldust, sest agressiivsed puhastusvahendid võivad neid veelgi kahjustada. Kasuta sulfaadivabu šampoone või co-wash‘i (palsamiga pesemine), et säilitada loomulik niiskus ja vältida juuksekarva edasist kuivamist. Co-wash aitab hoida juukseid pehmetena ja ei eemalda peanahalt kõiki kasulikke looduslikke õlisid.

2. Niisutamine on esimene samm tervete juuste poole

Juuste niisutamine tähendab niiskuse sidumist juuksekarva kooresse. Kui soomuskiht on avatud, pääseb niiskus juustesse, kuid kui see on liiga avatud (nt kõrge poorsusega juuksed), kaotab juuksekarv niiskust kiiresti. Madala poorsusega juuksed hoiavad niiskust paremini kinni, kuid neil võib olla raskem niisutavaid aineid omastada – siin võib abiks olla kerge soojus, mis avab soomuskihi ja laseb toodetel sügavamale imenduda.

Niisutamiseks kasuta pärast pesu alati palsamit. Kui su juuksed on eriti kuivad, ära loputa kogu palsamit välja – jäta veidi juustesse. Madala poorsusega juustele võib piisata ka tavalise palsami kasutamisest. Küll aga peavad eriti kuivad ja kõrge poorsusega juuksed kasutama lisaks kindlasti veel ka niisutavat leave-in ehk pähejäetavat palsamit. See kantakse märgadesse juustesse enne viimistlustoote kasutamist ja jääbki juustesse, et ära hoida nende kuivamist pesukordade vahepeal.

Sügavniisutavad maskid tungivad sügavamale juuksekarva ning on olulised kahjustunud juuste taastamisel ja toitmisel. Neid tuleks kasutada vähemalt kord nädalas, et tagada sügavam niisutus ja aidata juustel veelgi paremini taastuda. Kui märkad, et su juuksed kaotavad kiiresti niiskust, vali palsami asemel või palsamile lisaks niisutav mask.

3. Taasta kahjustunud lokkide tugevus proteiinidega

Kui su juuksed tunduvad venivad, elutud või liiga pehmed, võib põhjus olla proteiinipuuduses.

Proteiinid, nagu keratiin, on juuksekarva peamised ehituskivid. Kui juuksed saavad keemiliselt, blondeerides, kuumusega vm. kahjustada, lagunevad proteiinisidemed, mistõttu juuksed kaotavad oma tugevuse ja muutuvad hapraks. Proteiinid aitavad taastada juuste struktuuri, täites kahjustunud kohad ja lisades elastsust.

Kasuta proteiinimaskide ja -hooldustoodete abi, mis sisaldavad hüdrolüüsitud proteiine või aminohappeid. Need täidavad juuksekarva kahjustunud kohad ja tugevdavad koort.

Oluline on leida tasakaal niisutuse ja proteiini vahel – kui su juuksed muutuvad liiga jäigaks pärast proteiini kasutamist, vajavad need rohkem niisutust.

Proteiiniravi ei ole vajalik igapäevaselt, vaid peaks olema osa su hooldusrutiinist siis, kui märkad, et juuksed on kaotanud oma elastsuse ja tugevuse. Samas tuleks vältida proteiini liigkasutamist, mis võib muuta juuksed rabedaks. Katseta ja jälgi, kuidas su juuksed reageerivad, ning kohanda oma hooldusrutiini vastavalt.

Loe lisaks: Proteiin või niisutus? Kuidas loomulike lokkide puhul aru saada, kumba sinu juuksed vajavad?

4. Bond builder’id ehk sisemiste sidemete taastamine

Keemiliselt töödeldud, blondeeritud või tugevalt kahjustatud juuksed kaotavad oma elastsuse ja tugevuse, kuna juuste sees olevad disulfiidsidemed saavad kahjustada. Need sidemed hoiavad juuste struktuuri koos ja annavad neile vastupidavuse. Kui sidemed katkevad, muutuvad juuksed nõrgemaks ja kergesti murduvaks.

Bond builder’id, nagu Olaplex ja Pretty Curly Girl Damage Repair Spray – juukseid taastav sprei 200ml aitavad neid sidemeid uuesti kokku ühendada, taastades juuste tugevuse ja elastsuse seestpoolt. Regulaarne kasutamine, eriti keemiliste protseduuride ajal ja pärast neid, aitab ennetada uusi kahjustusi ja parandada olemasolevaid.

Bond builder’id ei anna kohest siledust ega nähtavat tulemust, kuna nende ülesanne on parandada juuste struktuuri seespoolt. Tulemused ilmnevad ajapikku ja järjepideval kasutamisel.

Neid saab edukalt kombineerida ka koos niisutavate ja proteiinirikaste hooldustoodetega, et saavutada parim ja terviklik tulemus. Bond builder’id täiendavad juuksehooldust, aidates taastada kahjustusi juuksekarva seespidiselt. Samas kui niisutus ja proteiinid hoolitsevad juuste välimise tervise eest.

Kuidas ennetada juukseid kahjustuse eest?

Kaitse lokke kuumuse ja keskkonnamõjude eest

Kuumus võib lokkidele tõsist kahju teha, eriti kuna lokkis juuksed on juba oma loomu poolest kuivemad. Kui pead fööni kasutama, vali madalam temperatuur ja kasuta difuuserit või föönimütsi. See aitab kuumust ühtlaselt jaotada ja vähendab kuivamist ning soomuskihi avanemist. Veel parem, kui saad lasta juustel õhu käes kuivada – see on lokkidele kõige õrnem.

Keskkonnamõjud, nagu päike, tuul ja kloorivesi, võivad juukseid samuti kuivatada ja kahjustada. Suvel kaitse oma lokke mütsiga või kasuta kergelt niisutavat toodet, mis aitab säilitada juuste niiskust ja hoida ära nende kuivamise ning rabedaks muutumise.

Hea nipp on ka enne soolasesse merevette või basseini hüppamist juuksed dušši all märjaks teha, siis ei pääse sool ja kloorine vesi juukseid nii kergesti kahjustama.

Vähenda mehaanilisi kahjustusi

Kuivalt kammimine on üks levinumaid põhjuseid, miks juuksed murduvad ja lokid oma loomuliku kuju kaotavad. Kammides juukseid märjalt koos palsamiga, väldid nende liigset venitamist ja murdumist. Palsam aitab juukseid pehmendada, muutes need kergemini lahti harutatavaks.

Samuti tasub tähelepanu pöörata patsikummidele. Väldi tugevaid ja elastseid patsikumme, mis tõmbavad juukseid liiga tugevasti. Eelista siidist või pehmeid patsikumme, mis hoiavad juukseid õrnemalt, vältides nende murdumist ja lõhenemist.

Kui kaua võtab juuste taastamine aega ja miks?

Juuksed kasvavad umbes 1–1,5 cm kuus, mis tähendab, et kahjustatud osad ei saa kohe asendatud uute ja tervete juustega. Seega võib juuste täielik taastumine võtta aega mitu nädalat kuni mitu kuud, kuni uued ja terved juuksed kasvavad välja.  Taastumise kiiruses mängib rolli ka kahjustuste ulatus ja põhjus.

Näiteks keemiline töötlus (nagu blondeerimine või keemiline sirgendamine) lõhub juuste sisemisi sidemeid ja võib põhjustada pöördumatuid kahjustusi, mis vajavad pikemat taastumisaega.

Kuumtöötlus ja mehaanilised kahjustused, nagu kuivalt kammimine või tugevate patsikummide kasutamine, kulutavad ja murendavad juukseid järk-järgult.

Ka juuksetüüp mängib oma rolli. Lokkis ja peenemad juuksed on tundlikumad ja vajavad rohkem tähelepanu. Järjepidev niisutavate ja proteiinirikaste toodete kasutus kiirendab taastumist.

Samuti mõjutavad tulemusi tervislik toitumine, piisav uni ja madal stressitase. Oluline on kannatlikkus, sest juuksed taastuvad järk-järgult

Kokkuvõte ja soovitused: Kuidas taastada kahjustunud lokke?

Kahjustunud juuste taastamine, eriti lokkis juuste puhul, nõuab seega teadlikku ja järjepidevat hooldust. Nii niisutus, proteiinide tasakaal kui ka disulfiidsidemete taastamine on olulised sammud tervete ja tugevate juuste taastamiseks.

Kuna iga juuksetüüp on erinev, on oluline valida õiged tooted, mis sobivad sinu juuste konkreetsetele vajadustele.

 

Parimad tooted kahjustunud lokkide taastamiseks leiad Lokitari veebipoest:

10.95 24.95 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
12.90 20.90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
11.50 27.90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
13.90 24.90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
13.90 24.90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
8.50 17.90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Jätkates Lokitari veebilehe kasutamist nõustute küpsiste kasutamisega.